Ako čistiť klobúky a čiapky

Vo väčšine prípadov je v pokynoch pre údržbu klasických klobúkov z králičej alebo vlnenej plsti uvedený zákaz prania. Aj pre čistiarne je čistenie klobúkov ťažké, pretože čistiarne väčšinou nie sú vybavené formou, umožňujúcou zachovanie ich tvaru.

TU PONÚKAME PÁR RAD, AKO O KLOBÚKY OPAČOVAŤ

Tvarovaný, modelový klobúk je potrebné uchovávať suchý. Ak z nejakého dôvodu navlhne, mal by schnúť pomaly a hlavne nezdeformovaný.

Klobúk je možné vypchať novinami alebo jemným papierom a tým tvar klobúka pri vysychaní podporiť. Dbajte však, aby na papieri neboli ostré hrany, ktoré by sa mohli do klobúka vytlačiť.

Modelové klobúky sa tvarujú parou a sušia sa na forme, ktorá dáva klobúku jeho tvar. V prípade jemného poškodenia tvaru je možné klobúk jemne napariť (napr. nad rýchlovarnou kanvicou - POZOR, aby ste si neoparili prsty). Po naparení pokrčeného miesta dané miesto vytvarujte späť do pôvodnej podoby a nechajte vyschnúť. Nenaparujte však klobúk príliš intenzívne, aby nedošlo k zrazeniu materiálu. Klobúky nikdy nežehlite. Ak máte pocit, že klobúk potrebuje vyžehliť, jemne ho celý naparte a nechajte vyschnúť v izbovej teplote.

Prach a iné jemné nečistoty je možné z klobúka vyčistiť kúskom molitanu alebo kefou na šaty. Pokiaľ je klobúk svetlý, dá sa použiť aj najjemnejší šmirgľový papier, ktorým klobúk po vlase vykefujete. Vykefovanie klobúka nielen odstráni prach a nečistoty, ale oživí sa tým aj štruktúra materiálu. Nezabudnite však kefovať vždy po vlase. Nečistota vsiaknutá do materiálu sa dá vyčistiť len zriedka. Je nutné najskôr v čistiarni vyčistiť materiál a potom nechať klobúk znovu vytvarovať. Čo môže byť veľmi ťažké a nákladné.

Na vnútornej strane klobúka je stuha, tzv. potný pásik, ktorý sa dá v prípade potreby vyčistiť navlhčenou hubkou a potom nechať vyschnúť v izbovej teplote.

Klobúky by sa tiež nemali vystavovať dlhodobému pôsobeniu tepla (napr. za okienkom auta), pretože by sa materiál klobúka alebo jeho časti mohli zraziť. Rovnako tak pôsobenie slnečného žiarenia by mohlo spôsobiť zmenu stálosti farby a jej vyšisovania.

Pre dlhodobejšie uloženie klobúka je najlepšie použiť škatuľu na klobúky.Doprava zadarmo

Pre objednávky nad 80€

Pohodové vrátenie

Vrátiť môžete do 30 dní

Bezpečné nakupovanie

Vaše údaje strážime a nedáme

Viac ako 50.000 kusov skladom

Každý nájde to svoje